Alžbeta Bavorská - sissi - foto a životopis :(

20. února 2009 v 11:59 | vasa 1gwenstefani |  trilógie
no romy schneider je ovela krajsia ako bola skutocna sissi !!!ved porovnajte samy ?! A POTOM PROSIM HLASUJTE V ANKETE SPECIALNE PRE TENTO CLANOK
jedna fotka ROMY na porovnanie * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
akurat táto fotka v rame sa mi veli paci * * *

Alžběta Bavorská (Sissi)

* 24. 12. 1837, † 10. 9. 1898

Pocházela ze starého a svérázného wittelsbašského rodu (Bavorsko). S Františkem Josefem se poprvé setkala v létě 1853 v letním sídle Habsburků v Bad Ischlu. I přes protesty Františkovy matky Žofie se do ní mladý císař zamiloval a o rok později si teprve šestnáctiletou Sissi vzal. Alžběta se stala císařovnou.
František se tak jako jeden z mála Habsburků oženil opravdu z lásky. Štěstí mladé dvojice však neblaze ovlivňovala Františkova matka. Ta se projevila jako tvrdá domácí vládkyně. Nechápající Alžbětu urážely způsoby tchýně, které musela vykat. Na vídeňském dvoře dokonce neměla ani možnost vybrat jména svým dětem, natož právo na jejich výchovu. Alžběta nejdříve prosila Františka, aby s touto situací něco udělal, ale ten matku do patřičných mezí nevykázal. A tak přešla Alžběta od poloviny šedesátých let 19. století k tvrdému prosazování své vůle i na úkor svých dětí. Do té doby přivedla na svět tři děti - Žofii, Giselu a Rudolfa. Žofie v dětství zemřela. Roku 1865 předala Alžběta císaři protest proti drsné vojenské výchově malého Rudolfa. Nekompromisní požadavky František přijal.
Do politiky zasáhla významně jen jednou. V roce 1867 výrazně přispěla k přesvědčení císaře, aby rozdělil říši a odměnila se mu za to čtvrtým dítětem. "Uherské dítě" Marie Valerie se v Maďarsku stalo jejich nejoblíbenějším potomkem.
Alžbětu nudil dvorský život. Často před ním utíkala do Uher, na Riviéru či na daleké ostrovy v oceánu. Zdržovala se tam, kde se cítila svobodně.
Jestliže v šedesátých a sedmdesátých letech platila za nejkrásnější panovnici Evropy, v osmdesátých letech se zní stala vyzáblá podivná žena, která vzbuzovala spíše soucit než obdiv.
Zásadní přelom přišel až v roce 1889 spolu s tragickou smrtí syna Rudolfa. Po jeho smrti ztratila všechnu duševní sílu. Poslední léta života strávila v Řecku, kde si na ostrově Korfu nechala postavit nákladný zámek Achilleion.
Její trápení a deprese ukončil italský anarchista Luigi Lucheni, který ji probodl pilníkem, když spěchala do ženevského přístavu. Tak náhle skončil podivný život rakouské císařovny.
použitá literatura:
Barbara Cartlandová, Soukromý život Alžběty, císařovny rakouské
www.maturita.cz/referaty/referat.asp?id=5333
Tereza Řeháková, kvarta, 20. XI. 2004.
 


Komentáře

1 Romy Romy | Web | 24. ledna 2011 v 14:56 | Reagovat

na to se nedá odpovědět, každá byla krásná jinak. proto nehlasuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama